Δράσεις για την πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας

Στο Εν.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ Λάρισας οι μαθητές συμμετέχουν σε ποικίλες σχολικές & εξωσχολικές δραστηριότητες.

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, μαθητές τάξεων του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Λυκείου Λάρισας, συμμετείχαν στην δράση που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και, συγκεκριμένα, τον καθηγητή του Παιδαγωγικού τμήματος Νηπιαγωγών κ.Θεόδωρο Θάνο, με τίτλο «Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια». Οι μαθητές, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, κ. Βασιλοπούλου Βασιλικής & Κοπάνου Αικατερίνης, συζήτησαν για το φαινόμενο της βίας και του εκφοβισμού, εκφράζοντας τις απόψεις τους. Κατόπιν, έγραψαν τα μηνύματά τους κατά της βίας πάνω στα μπαλόνια, τα οποία έσκασαν στη συνέχεια όλοι μαζί στις 11:00 (προκαθορισμένη ώρα), συμβολίζοντας έτσι το σπάσιμο της σιωπής στη βία.

Για την πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας, πραγματοποιήθηκαν, επίσης, στο σχολείο πλήθος δράσεων υπό την καθοδήγηση των ΕΕΠ, κ. Πανανού Αικατερίνης, Μητσοπούλου Ελένης και Μπαντέλη Ραφαηλίας. Ειδικότερα, πραγματοποιήθηκαν δράσεις ευαισθητοποίησης (προβολή βίντεο, κοινωνικές ιστορίες) σε μαθητές της σχολικής μονάδας ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των μαθητών. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, αντάλλαξαν σκέψεις και μέσω άλλων βιωματικών δραστηριοτήτων καλλιεργήθηκαν οι έννοιες της φιλίας και της συνεργασίας. Συζητήθηκαν οι μορφές βίας που συναντώνται μέσα στο σχολικό περιβάλλον όπως σωματική, λεκτική, ψυχολογική, κοινωνική και διαδικτυακή. Στο τέλος αναφέρθηκαν και κάποιοι τρόποι αντιμετώπισης των μορφών βίας. Σκοπός ήταν η ανάπτυξη της συνεργασίας της ομαδικότητας, της αλληλεγγύης, του αλληλοσεβασμού, της ανάπτυξης και της ενσυναίσθησης των μαθητών.